Rapor: Özel jet satışları bu yıl en yüksek seviyesine ulaşacak

ABD’nin Siyaset Çalışmaları Enstitüsü ve Yurtsever Milyonerler ABD Kümesi’nin birlikte hazırladığı bir rapor, dünyadaki özel jet satışlarının bu yıl şimdiye kadarki en yüksek düzeyine ulaşabileceğini gösterdi.

The Guardian’ın haberine nazaran, global özel jet filosu, son 20 yılda iki kattan fazla arttı. Rapora nazaran, 2022’de daha evvel hiç olmadığı kadar çok özel jet üretildi.

ÖZEL UÇUŞ KAYNAKLI SERA GAZLARI YÜZDE 25 ARTTI

Tüm dünyadaki özel jet satışlarının 2023 yılında şimdiye kadarki en yüksek düzeyine ulaşabileceğini, bunun ise gezegen için artan bir yük manasına geleceğini vurgulayan fikir kuruluşları, pek çok özel jet sahibinin vergi vermekten kaçındığını ve sera gazı salımları konusunda ise çok az sınırlamaya tabi olduklarını kaydetti.

Rapora nazaran, 2022 yılında özel jetlerle yapılan özel uçuş sayısı da daha evvel hiç olmadığı kadar yüksekti. Buna bağlı olarak, özel uçuşlarla kontaklı sera gazı salımları Covid-19 pandemisinden bu yana yaklaşık yüzde 25 oranında arttı.

BİR YILDA 5,3 MİLYON ÖZEL UÇUŞ

Servet sahiplerinin daha fazla vergilendirilmesi için kampanya yürüten iki fikir kuruluşunun raporuna nazaran, 2022 yılında dünya çapında özel jetlerle yapılan 5,3 milyon özel uçuş kayıtlara geçti. Bu, en yüksek özel uçuş sayısının kayıtlara geçtiği, 2008 global ekonomik krizi öncesi 2007 yılından daha yüksek bir sayı manasına geliyordu.

Raporda paylaşılan öngörülere nazaran, ikinci el ve yeni özel jet satışlarının, 2022 yılındaki 34,1 milyar dolar düzeyinden bu yıl 34,6 milyar dolara (673 milyar TL) yükselmesi bekleniyor.

YOLCU BAŞINA 10 KAT DAHA FAZLA SERA GAZI

Rapor, özel jet seyahatlerinin global havacılık pazarının yüzde 4’ünü oluşturduğunu, lakin yolcu başına 10 kat daha fazla sera gazı salımına sebep olduğunu da ortaya koydu.

Öte yandan, Twitter’ın sahibi ve SpaceX ile Tesla’nın kurucusu Elon Musk, raporda, ‘ABD’nin en etkin yüksekten uçucusu’ olarak tanımlandı. Buna nazaran, yeni bir özel jet satın alan Musk, 2022 yılında tahminen 1717 uçuş yaptı. Bu uçuşlardan biri ise sırf 6 dakika sürdü. Bu ise 800 bin litre fazladan jet yakıtı ve 2 bin ton fazladan karbon dioksit demekti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir