Kılıçdaroğlu Bartın’da: Söz söz, hep beraber çay içeceğiz

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bartınlılara seslenirken “Şunu sakın unutmayın; bu Beşli Çeteler ve yandaşlar, paraları çalıp yurt dışına götürdüler, sanıyorlar ki Bay Kemal o paraları getirmeyecek. Son kuruşuna kadar getireceğim o paraları, son kuruşuna kadar. Milletin parasıdır o. Son kelam; kul hakkı yemedim, kul hakkı yedirmeyeceğim. Artık onlara da sesleniyorum. Benim söylediğimi onlar da söylesinler. ‘Kul hakkı yemedim, kul hakkı yedirmeyeceğim’ desinler bakayım. Diyemiyorlar, diyemezler. Zira onların neler yediklerini bu kardeşiniz çok uygun biliyor” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Bartın’da, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte miting düzenledi.

ANKA’nın aktardığına nazaran Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

’22 YILDIR BIKTIK. DEĞİŞİME GEREKSİNİMİMİZ VAR’

“22 yıldır bıkmadık mı? Bıkmadık mı? 22 yıldır bıktık. Vallahi değişime gereksinimimiz var. Hepimizin değişime gereksinimi var. Bir arada birlikte olmaya gereksinimimiz var. Bakınız, çok kamplaştık, çok kutuplaştık. Birbirimizi sorgulamaya başladık. Komşumuzu sorgulamaya başladık. Arkadaşlarımızı sorgulamaya başladık. Biz, tıpkı ülkede, tıpkı atmosferde, hoş bir coğrafyada bir arada yaşamak istiyoruz, huzur içinde yaşamak istiyoruz, dostlukla yaşamak istiyoruz. Cetlerimiz ne hoş demiş; ‘Komşu komşunun külüne muhtaçtır’. Komşunun kimliğini sorgulamaya başladık. Emin olun, bu ülkeye baharı getireceğim, bu ülkeye. Bu ülkeye huzuru getireceğim, bu ülkeye. Bu ülkede herkesin kimliğine, inancına hürmet duyacağız, daima birlikte duyacağız. Herkesin karnının doyduğu bir Türkiye, herkesin huzur içinde yaşadığı bir Türkiye, her konutta huzurun, her meskende rahmetin olduğu bir Türkiye. Annelerin çocuklarını inanç içinde okula gönderdikleri bir Türkiye. Yoksulluk derinleşti, biliyorum. Ailelerde büyük düşünceler var, biliyorum. Üniversiteyi bitiren evlatlarımız iş bulamıyor yıllardır, bunu biliyorum. Bütün meşakkatleri biliyoruz. Bakınız, az evvel Zonguldak’tan geldik buraya; Allah aşkına, yerin altı kömür dolu, Güney Amerika’dan kömür geliyor, Rusya’dan kömür geliyor. 5 bin emekçi alacağımızın kelamını verdim orada, 5 bin emekçi alacağımızın.

‘SARAYLAR BİZE NAZARAN DEĞİL. BEN, HALK ÜZERE YAŞARIM’

Bir de bize milliyetçilik dersi veriyorlar değil mi? Evvel senin beşerinin karnı doyacak. Bu ülkenin beşerinin karnı doyacak. Bu ülkenin beşerinin işi, gücü ve aşı olacak. O nedenle öbür bir kelamım daha var. En geç 2 yıl içerisinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi Suriye’ye uğurlayacağız. Onlar yapamıyorlar, beceremiyorlar. Umutlarını oraya bağladılar. Onlar oraya umutlarını bağlar, bizim umudumuz sizsiniz, geleceğimiz sizsiniz, karar verecek olan da sizsiniz.

‘Kemal Dede, Çankaya’da çay içecek miyiz’ diyorsun. Kelam söz, çay içeceğiz, daima bir arada içeceğiz. Benim saraylarda gözüm yok. Saraylar bize nazaran değil. Ben, halk üzere yaşarım, sizler üzere yaşarım. Meskenim, barkım, çoluğum çocuğum, her şey sizler üzere, her şey. Gençler attılar bu sloganı. Bir şey söyleyeceğim gençlere; buraya gelmeden evvel baktım, -benim de dersimi çalışmam lazım doğal gençler- 9 bin 930 genç birinci sefer Bartın’da sandığa gidecek, oy kullanacak. Yani yaklaşık 10 bin genç sandığa gidecek, oy kullanacak. Artık gençler; siz demokrasiden yana mısınız? Özgürlükten yana mısınız? Kardeşlikten yana mısınız? Her konutta huzurun, her konutta rahmetin olmasından yana mısınız? Kadın-erkek eşitliğinden yana mısınız? O vakit benim size bir kelamım var; sizin bütün bu hayalleriniz, benim amacım olacak. O gayesi gerçekleştireceğiz. Bir arada gerçekleştireceğiz, birlikte gerçekleştireceğiz.

‘GENÇLER, DÜNYA SİYASET TARİHİNE BİR ARMAĞAN BIRAKACAKSINIZ. BUNUN İÇİN HAZIR MISINIZ’

Bir şey daha söyleyeyim size gençler; sandığa gidip oy kullanacak, birinci kere, 5 milyon 300 bin genç var. 5 milyon 300 bin genç, otoriter bir idaresi değiştirmek ve demokrasiden yana oy kullanmak için sandığa gidip oyunu kullandığında bu ülkeye demokrasi gelecek ve sizler, dünya siyaset tarihine fevkalâde bir armağan bırakacaksınız. Dünya siyaset tarihini yazanlar şunu diyecekler; ‘Türkiye’de otoriter bir idare vardı fakat o ülkenin gençleri, Mustafa Kemal’in gençleri sandığa gittiler, otoriter idaresi demokratik yollarla değiştirdiler’ diyecekler. Dediğim üzere gençler, dünya siyaset tarihine bir armağan bırakacaksınız. Bunun için hazır mısınız? Hazır mısınız? Bay Kemal de hazır, sakın unutmayın.

‘BEŞLİ ÇETE’YE PARA VAR, LAKİN EMEKLİYE GELİNCE PARA YOK’

Beraber yapacağız, birlikte yapacağız. Birlikte uğraş edeceğiz, zira ülkenin büyümeye gereksinimi var. Ülkenin kalkınmaya muhtaçlığı var. Ülkenin yoksullaşmaya değil, zenginleşmeye muhtaçlığı var. O nedenle kaynakların gerçek kullanılması lazım ve yerinde kullanılması lazım. Bunun için bütçelerin sağlıklı yapılması lazım. Ben bazen diyorum ya personele, emekliye biraz fiyatı artırın. Ya bu beşerler perişan oldu. Artırım yapıyorsun, pazardaki artırım ondan daha fazla. Bir aylık alıyor, bir bakıyor 15 gün sonra, aldığı aylık erimiş oluyor. O nedenle bütçeyi yaparken sağlıklı ve dengeli, artı herkesin rahat geçinebileceği bir gelire sahip olması lazım. Buna karar veren organ siyasi otoritedir, unutmayın. Paranın kime, hangi kümelere aktarılmasına karar veren organ, siyasi organdır. Bu siyasi organın bu kararını şekillendirdiği kanunun ismi da Bütçe Kanunu’dur. Münasebetiyle ben, ‘Emekliye -2015 tarihinden bu yana- Ramazan ve Kurban Bayramı’nda birer maaş ikramiye verin, taban fiyat kadar ikramiye verin’ dedim. Emekli var mı ortamızda? Maşallah. ‘Birer maaş ikramiye verin’ dedim. Evvel ‘Para yok, para nerede?’ Bir sürü münasebet uydurdular. Sonra baktılar ki bu Kılıçdaroğlu bu işin ardını bırakmıyor, birer maaş, bin lira verdiler. Sonra seçim vakti geldi, biraz artırdılar. Dedim ki ‘Asgari fiyat kadar vereceksin, taban ücret’. İsmi üstünde, taban fiyat; yılda iki sefer veriyorsun esasen. Biraz artırdılar ve o denli kaldı. Ondan sonra ben minimum fiyat kadar emekliye ikramiye verilmesi gerektiğini söyledim, vermediler. Ben kelam verdim; önümüzde Kurban Bayramı var, bütün emekliler aylıklarını çekmeye gittiklerinde 15 bin lira parayı kendi hesaplarında görecekler. Para var arkadaşlar. Türkiye güçlü bir ülke. Yoksul bir ülke olsak deriz. Lakin Beşli Çete’ye para var, yandaşlara para var; 4 yerden, 5 yerden, 6 yerden aylık alanlara para var, emekliye gelince para yok. Para var.

‘SAĞ ELİN VERDİĞİNİ SOL EL GÖRMEYECEK. HİÇ KİMSENİN YOKSULLUĞUNU AFİŞE ETMEYECEKSİNİZ’

Evet, ‘Ne vakit düşse ülke bir dara, bir Kemal çıkar ortaya’ diye söylüyorsunuz. Bir arada ve birlikte Türkiye’yi kurtaracağız. Birlikte ve birlikte gayretimizi yapacağız. Şayet bir arada ve birlikte olursak demokrasiyi güçlendirmiş olacağız. Bir şey daha; hayat pahalılığının bütün sorununu çeken mesken kadınlarıdır. Büyük ıstırap çekerler. Yani çocuğu okula gönderirken meşakkat çeker. Üniversiteyi bitiren oğlu, kızı iş bulamamışsa meşakkat çeker. Çocuğu okula gönderecek, ‘beslenme çantasına ne koyayım’ diye bir sürü dert çeker. Hayatın bütün ıstırapları konut bayanının, kırsalda çalışan bayanın omuzlarındadır. İki kelamım var. Bir; kırsalda çalışan ve gençlerin toplumsal güvenlik primini devlet ödeyecek. Yani kırsalda çalışan Karadenizli bayan, cebinden beş kuruş para çıkmadan, kırsalda çalıştığı sürece her ay onun toplumsal güvenlik primini devlet olarak biz ödeyeceğiz. Ayrıyeten gençlerin de kırsalda çalışmak kaydıyla toplumsal güvenlik primini yatıracağız. Aile Takviyeleri Sigortası getireceğiz. 1971 yılından bu yana uygulanmıyor. Uygulanan siyaset şu; yoksulları topluyorlar, televizyon kameralarına çekiyorlar. ‘Gel buraya’ diyorlar; onlara besin, yiyecek, paketler dağıtıyorlar, fotoğrafı çekip yayınlıyorlar. Bu olmaz. İnancımızda sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Hiç kimsenin yoksulluğunu afişe etmeyeceksiniz. Bakınız, az evvel Ekrem Lider konuştu. Lider seçilmeden evvel tekrar bir sürü laf ettiler. ‘Siz gelince yardımlar kesilecek, şu olacak, bu olacak’ ve bir orta dedi ki -malum kişi- ‘Siz süt dağıtacaktınız, ne oldu, sütleri dağıtmıyorsunuz?’ Halbuki Ekrem Lider, lider olduktan sonra süt dağıtıyordu lakin o sütü dağıtırken fakir ailelerin yoksulluğunu teşhir etmiyordu. Aylardır yapıyor aslında onu, yeniden yapıyor onu.

‘DEVLET, BAYANIN GARANTİSİ OLACAK VE ONA HER TÜRLÜ TAKVİYESİ VERMİŞ OLACAK’

Şimdi biz şöyle yapacağız; yasasını çıkaracağız. Aile Dayanakları Sigortası olacak. Taban fiyatın altında geliri olan yahut hiç geliri olmayan ailelere en az taban fiyat kadar bir parayı bayanın banka hesabına yatıracağız. Bayan gidecek, aylığını çekecek, çoluk çocuğun rızkını sağlayacak. Toplumsal devlet dışında, hiçbir bayanın fakir olduğunu hiç kimse bilmeyecek. Hasebiyle devlet, bayanın garantisi olacak. Birileri değil, şu değil, bu değil. Devlet, toplumsal devlet, bayanın en büyük teminatı olacak ve ona her türlü dayanağı vermiş olacak. Aile Takviyeleri Sigortası geldiği vakit nasıl olacak bu? Onu da haklı olarak bayan kardeşlerim sorabilirler. Nerede bir aile tabibi varsa orada bir toplumsal hizmet uzmanları da olacak. Toplumsal hizmet uzmanlarının yüzde 99,9’u bayanlardan olacak. Bunlar, konutlara gidecekler, meskendeki ailenin durumunu raporlayacaklar. Geliri ne kadar, masrafı ne kadar, konut kirada mı, değil mi, kaç çocuğu var, üniversiteye giden çocuğu var mı, engelli var mı, yaşlı var mı, bakıma muhtaç birisi var mı, raporlayacaklar. O rapor üzerine, en az minimum fiyat fiyatında, bayanın banka hesabına para yatacak ve bayan gidecek parasını çekecek, çoluk çocuğun rızkını sağlayacak.

‘TORPİLİ GARİBANDAN YANA YAPACAĞIZ’

Ayrıca fakir ailelerde, şayet devlet personel alacaksa evvel bu ailelerin çocuklarını işe alacak. Yani torpilse torpili garibandan yana yapacağız. ‘Evet’ diyeceğiz, ‘bu ailelerin çocukları işe alınması gerekir’. Gençler, size bir kelamım daha var. Devlette torpili bitireceğim. KPSS’de aldığınız puana nazaran atamayı yapacağım, hiç telaş etmeyin. O hususta da kelamım var gençler sizlere, asla ve asla müsaade vermeyeceğim. Ayrıyeten bir şey daha yapacağız; bütün köy okullarını yine açacağız, bütün köy okullarını. Cumhuriyet’in yüzüncü yılında 100 bin öğretmenin atamasını yapacağız. Böylelikle köye daha farklı bir hava gelmiş olacak. Köyün imamı olacak, köyün öğretmeni olacak. Köyde ziraat mühendisi, ziraat teknisyeni, köyde veteriner doktor olacak. Hasebiyle nasıl öğretmenin aylığı ödeniyorsa başkalarının de aylıkları kamu tarafından ödenecek. Hayvanları varsa aşılaması vaktinde yapılacak. Toprağı varsa toprak tahlili yapılacak. Hangi eserin ekilmesinden daha çok randıman alabilir? Yeni bir ufku başlatıyoruz Türkiye’de, halktan yana bir ufku başlatıyoruz. Merhum Ecevit’i biliyorsunuz değil mi? Bütün emekçilere, yoksula fukaraya her türlü takviyesi veren bir toplumsal demokrat olduğunu biliyorsunuz değil mi? Merhum Ecevit kederi ki ‘Ne ezen ne ezilen; insanca, hakça bir düzen’ birebirini yapacağız. Ne ezen ne ezilen; insanca, hakça bir tertibi gerçekleştireceğiz.

‘SEN KENDİ TOPRAĞINI, SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİNİ NASIL KAÇIRIRSIN’

Bize ortada bir sorgulama da yapıyorlar. Milliyetçiliğimizi sorguluyorlar. Yok masanın altı, yok masanın üstü, yok masanın yanı, yok şunun yanında, bunun yanında… Bunların hiçbirisine inanmayın. Ben ne diyorsam ona inanın. Onların kanallarını biliyorum. TRT’yi de biliyorum. Bize inanın, ne söylüyorsak kelamımız kelamdır. Biz, onlar üzere değiliz. Bizim iki kırmızı çizgimiz var; bayrağımız ve vatanımız, nokta. Bayrağımız ve vatanımız için her türlü fedakarlığı yapar, gözümüzü kırpmadan vefata gideriz. Pekala bunlar ne yaptı? Bizim topraklardan Süleyman Şah türbesini kaçırdılar, kaçırırken de bayrağı indirdiler. Sen kendi ülkende, kendi toprağında nasıl Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırırsın. Bir de kalkmış bana milliyetçilik dersi veriyor. Yahu sen kim, milliyetçilik kim? Kimsin sen?

‘KUZEY IRAK’TA ASKERLERİMİZİN BAŞINA ÇUVAL GEÇİRİLDİ, ‘NOTA VERECEK MİSİNİZ” DİYE SORDUĞUNDA ‘MÜZİK NOTASI MI’ DEDİ’

Bir şey daha; Kuzey Irak’ta askerlerimizin başına çuval geçirildi. Ne söyledi? ‘Nota verecek misiniz’ diye sorduğunda, ‘Müzik notası mı’ dedi. Yuh çekmeyin, sandığa gideceksiniz, reaksiyonunuzu sandıkta göstereceksiniz. Benim için değerli olan, o sandığa gideceksiniz. Suriye’de 34 askerimiz şehit oldu değil mi? Nefesi nerede aldılar? Putin’in kapısında. Şehit olan bizim askerimiz, vuran Rusya, şayet özür dilemesi gereken varsa Rusya’nın özür dilemesi lazım. Beyefendi koşa koşa gitti Putin’in kapısına, Putin’in kapısında bekledi. Putin, kronometreyi açtı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nı kapıda kaç dakika beklettiğini bütün dünyaya gösterdi. Sonra kapıyı açtı, ‘Beyefendi gelebilirsin, oturabilirsin’ dedi. Bu, benim onurumu derinden yaralayan bir şeydir. Ne olursa olsun, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı bu duruma düşemez. Biz, asla bu türlü bir duruma düşmeyeceğiz, asla düşmeyeceğiz.

‘TÜRKİYE’Yİ DAHA DA ZENGİNLEŞTİRECEĞİZ’

Ayrıca efendim, ‘Senin malvarlığını araştırırım ha’ diye tehdit etti. Tık yok. İstiyorsan araştır lakin Bay Kemal olsa ne kaygısı? ‘Araştırmazsanız namertsiniz’ sıkıntısı. Yeni bir Türkiye’yi, hoş bir Türkiye’yi hayata geçireceğiz. Hengameden uzak, herkesin sevgi içinde, hoşluk içinde, Bartın da dahil olmak üzere kentin sokaklarında, caddelerinde, parklarında gezdiği, huzur içinde en azından kucaklaştığı bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Arbededen bıktık artık. Bunun çıkması lazım ve size kelamım var; 85 milyonun cumhurbaşkanı olacağım. Oy versin yahut vermesin, 85 milyonun, hiçbir ayrım yapmadan 85 milyonun cumhurbaşkanı olacağım. İnşallah göreceksiniz, Ekrem Lider da Mansur Lider da Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak onlar da vazifelerinin başında olacaklar. Ayrıyeten Millet İttifakı’nı oluşturan sayın genel başkanlar da Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaklar. Tam 2 bin 400 unsurluk bir ortak mutabakat metni hazırladık. Yani iktidara geldiğimizde tarımda ne yapacağız, üretimde ne yapacağız, sıhhatte ne yapacağız, bütün bunlara bakacağız ve Türkiye’yi daha da zenginleştireceğiz. Kaynakları daha düzgün bir konuma getireceğiz.

‘KUL HAKKI YEMEDİM, KUL HAKKI YEDİRMEYECEĞİM^’

Şunu sakın unutmayın; bu Beşli Çeteler ve yandaşlar, paraları çalıp yurt dışına götürdüler, sanıyorlar ki Bay Kemal o paraları getirmeyecek. Son kuruşuna kadar getireceğim o paraları, son kuruşuna kadar. Milletin parasıdır o. Son kelam; kul hakkı yemedim, kul hakkı yedirmeyeceğim. Artık onlara da sesleniyorum. Benim söylediğimi onlar da söylesinler. ‘Kul hakkı yemedim, kul hakkı yedirmeyeceğim’ desinler bakayım. Diyemiyorlar, diyemezler. Zira onların neler yediklerini bu kardeşiniz çok âlâ biliyor. Huzuru getireceğim. Birlikte olacağız, birlikte olacağız. Son kelam; Ekrem Lider ne diyordu? Her şey çok hoş olacak. Türkiye’de yaşayan herkesi seviyorum, herkese hizmet edeceğim. Vallahi de billahi de her şey çok hoş olacak. Baharı getireceğim bu ülkeye, baharı. Hoşluğu getireceğim bu ülkeye, hoşluğu ve bu ülkede hepimiz huzur içinde yaşayacağız, kardeşçe yaşayacağız. Hepinize yürekten teşekkür ediyorum.

1 Mayıs bayramımız kutlu olsun. Bugün çalışanların bayramı, işçilerin bayramı, alın teri dökenlerin bayramı. Hepimizin bayramı kutlu olsun. Maden şehitlerimiz var, onları da hürmetle anıyoruz. Elbette ki onların davalarını, sizin bayan milletvekiliniz yakından takip ediyor, biz de takip etmeye devam ediyoruz. Bunu da bilmenizi isterim.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir