Üçüncü gün, hangi Cumhurbaşkanı adayı kaç imza aldı?

Seçmenlerin aday göstereceği Cumhurbaşkanı adayları için imza toplama süreci 22 Mart’ta başladı. 11 adayın 27 Mart’a kadar 100 bin imza toplaması gerekiyor.

ADAYLIK MÜRACAATLARI KABUL EDİLEN İSİMLER

YSK tarafından, Hilmi Özden, Halil Murat Ünver, Yakup Türkal, Ahmet Özal, Sinan Oğan, Muharrem İnce, Doğu Perinçek, Fatih Erbakan, İrfan Uzun, Davut Turan ve Erkan Trükten’in cumhurbaşkanı adaylığı müracaatları kabul edildi.

İNCE 75 BİN İMZAYI GEÇTİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), üçüncü gün sonuçlarını açıkladı. Buna göre Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce 76 bin 901 imza alırken, Cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğini açıklayan Yeniden Refah Partisi önderi 69 bin 79 imza sayısına ulaştı.

OĞAN 40 BİNE DAYANDI

Ata İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’a 39 bin 317 kişi imza verirken, Vatan Partisi Genel Lideri Doğu Perinçek üç günde 16 bin 192 imza aldı.

Diğer adayların imza sayısı ise şu halde:

Yakup Türkal: 2 bin 31

Erkan Trükten: 116

Tevfik Ahmet Özal: 807

İrfan Uzun: 447

Halil Murat Ünver: 285

Hilmi Özden: 225

Davut Turan: 92

İMZALAR İLÇE SEÇİM ŞURALARINA VERİLEBİLİYOR

İmza verme süreci 27 Mart saat 20.00’ye kadar sürecek. Vatandaşlar kimlik dokümanlarıyla ilçe seçim şuralarına giderek imza verebiliyor.

BAŞVURU FİYATI NE OLACAK?

100 bin imza toplayan şahsa, istemesi durumunda müracaat için ödediği 555 bin 980 lira iade edilecek. Adaylık için kâfi imzaya ulaşamayanların yatırdığı fiyat ise Hazine’ye gelir kaydedilecek.

KESİN ADAY LİSTESİ 31 MART’TA YAYIMLANACAK

Seçmenler, YSK’nın ilanında belirtilen adaylardan yalnızca biri için ve bir sefer teklifte bulunabilecek. Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Mart’ta, Resmi Gazete’de yayımlanacak. Ardından cumhurbaşkanı seçimi propaganda devri başlayacak.

100 BİN İMZA ŞARTI

Anayasanın 101. unsuruna göre; cumhurbaşkanlığına, siyasi parti kümeleri, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına yahut birlikte en az yüzde 5’ini almış olan siyasi partiler ile en az 100 bin seçmen aday gösterebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir