Kurtulmuş: Neredeyse Rusya ile konuşabilen tek ülke Türkiye kalmıştır

AK Parti’nin iktidara gelişinin 20’nci yılı nedeniyle 4-5 Kasım tarihlerinde İstanbul Şişli’deki bir otelde “21. Yüzyılda Siyaset ve Yeni Açılımlar Forumu” düzenlenecek. Foruma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Ana teması ‘İnsanlığın yeterliliği için öneriler’ olarak belirlenen forumla ilgili detayları bugün AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş düzenlediği basın toplantısında paylaştı. Toplantıya Kurtulmuş’un yanı sıra AK Parti Genel Lider Yardımcısı Mustafa Şen, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Yetenekli Ünal, Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ile AK Parti MKYK Üyesi Ayşe Böhürler de katıldı. 

Prof. Dr. Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 Kasım’da foruma katılacağını ve Erdoğan’ın Türkiye’nin yeni periyoda ait vizyonunu, memleketler arası sıkıntıların tahliline ait bakış açısını gündeme getireceğini söyledi.  

TÜRKİYE’DE VESAYET TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE ATILMIŞTIR 

Prof. Dr. Kurtulmuş, “Türkiye’nin hayal edilemediği birçok işlerin yapılabildiğini görüyoruz. Zihniyet değişimi gerçekleşmemiş olsaydı İHA’lardan SİHA’lardan deniz araçlarına kadar, savaş uçaklarına kadar Türkiye’deki bu atılımların gerçekleşmesi mümkün olmayabilirdi. Zihniyet ihtilali tıpkı biçimde yeni fikirleri araştırma, yeni fikirler altında insanları bütünleştirmek, ortak gelecek hayalini kurabilmenin sonucudur. Türkiye’de vesayet tarihin çöplüğüne atılmıştır. Türkiye her alanda dünyanın bütün milletleriyle yarışabilecek, teknolojiden her türlü sanayi alanındaki gelişime kadar, eğitimden toplumsal yapıya kadar her alanda dünyanın bütün ülkeleriyle rekabet edebilecek bir özgüvene sahip olmuştur. Türkiye Yüzyılı vizyonu böylesine değerli bir alt yapının üstünde yükselen Türkiye’nin yeni maksadıdır. Türkiye Yüzyılı bu muvaffakiyetin, geçmişte ortaya konulan büyük gayretin sonucudur” dedi.   

İNSANİ PROBLEMLERİN NASIL ÇÖZÜLEBİLECEĞİNİN DÜNYA KAMUOYUNA SUNULMASININ YERİNİ HAZIRLAYACAK 

Sempozyum için aylardır hazırlıkların yapıldığını belirten Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Köklü ve global sorun ve sınamalara karşı bir karşılık üretebilmek ve bunun da insanlığın ortak doğruları için olmasını temin etmek durumundayız. Bu çerçevede hem dünyadaki tansiyon alanlarının orta noktasında olan, hem de güç bakımından orta noktasında olan Türkiye olarak üzerimize büyük sorumluluklar düşüyor. Rusya-Ukrayna savaşıyla başlayan Karadeniz’deki ve Avrupa’daki tansiyonların, aslında var olan, savaşın körüklediği güç, besin krizi üzere yeni meselelerin ayrıyeten global göç krizinin merkezinde olan ülke olarak bütün bu meselelere ulusal ve global ölçekte yanıt olabilecek kabiliyete sahip olmamız lazım. Bu sempozyum, insani problemlerin nasıl çözülebileceğini ait fikirlerin tartışılabileceği, yeni tekliflerin, Türkiye üzerinden dünya kamuoyuna sunulmasının tabanını hazırlayacak bir platform olacaktır. 9 başka panelde 70’e yakın konuşmacının iştirak edeceği memleketler arası sempozyum icra edeceğiz. Ana tartışma oturumu olacak. En sonunda da insanlığın yeterliliği için ortak fikirler başlıklı bir tartışma oturumu gerçekleşecektir” sözlerini kullandı.  

TÜRKİYE YÜZYILI ASLINDA BİR BARIŞ VİZYONUDUR 

Prof. Dr. Kurtulmuş, “Sempozyumumuzun da global ölçekte hakikatin, yeterliliğin bulunması yolunda aranan hakikatin gerçekleşmesine yarayacak kelamların fikirlerin ortaya çıkmasını temenni ediyorum. Bu ve bundan sonra yapılacak çalışmalarımızın ana fikri Türkiye Yüzyılı’dır. Önümüzdeki yıl Allah’ın müsaadesiyle, Türkiye Yüzyılı yalnızca Türkiye için değil, dünya için Türkiye Yüzyılı olacaktır. Türkiye güçlü bir ülke olarak her alanda gücünü artıracak ve yoluna devam edecektir. Türkiye kendi içinde büyük güce ulaştıysa, önümüzdeki devirde, 2023’te kapıları milletimiz tarafından sonuna kadar açılacak olan Türkiye Yüzyılı ile birlikte Türkiye global vesayet sistemleriyle de gayret ederek insanların uygunluğuna olan sonuçları ortaya koyacaktır. Türkiye Yüzyılı vizyonu, aslında bir barış vizyonudur” diye konuştu.  

NEREDEYSE RUSYA İLE KONUŞABİLEN TEK ÜLKE TÜRKİYE KALMIŞTIR 

Prof. Dr. Numan Kurtulmuş tahıl koridoruyla ilgili olarak, “Türkiye, Rusya ve Ukrayna ortasında devam eden savaşın birinci anından itibaren Sayın Cumhurbaşkanlığımızın öncülüğünde büyük bir barış vizyonunu ve misyonunu üstlenmiştir. Her iki ülkeyle de bütün hususları her platformda müzakere edebilen, daima diyalog kapısını açık tutarak Rusya-Ukrayna ortasındaki meselelerin azaltılması ve mümkünse bir an önce barışın gerçekleştirilmesi için uğraş sarf etmektedir. Birtakım Avrupalı ülkelerin hasetle baktıkları, kıskanç baktıkları üzere neredeyse Rusya ile konuşabilen tek ülke Türkiye kalmıştır. Bunun değerli ve pahalı olduğunu biliyoruz ve bu barış vizyonumuzu her alanda sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.  

TAHIL KORİDORU GLOBAL BARIŞIN TEMİN EDİLMESİ BAKIMINDAN HAYATİ BİR DAMARDIR 

Kurtulmuş, “Bunun son olarak sonuçlarını da görüyoruz. Dün itibariyle Tahıl Koridorunun yine açılması, Rusya’nın Ukrayna’dan aldığı yazılı garanti karşılığında Ukrayna tahılının memleketler arası piyasalara açılmasını temin için Türkiye’nin öncülüğünü yine kabul etmiş olması barışı sağlamak bakımından kıymetli bir adımdır. Bu savaşın devamıyla birlikte,  10 yıllar boyunca konuştuğumuz bir gerçek çabucak yanımıza geldi. 10 yıllardır dünyanın önümüzdeki periyotta besin, güç, su kriziyle karşılaşacağını konuşuyorduk. İşte geldi, güç krizi. Çabucak kapımızda su krizi. Bunların çatışma içerisinde olan dünyayı içinden çıkılmaz bir çatışma ortamına sürükleyeceği aşikardır. Bu vesileyle, tahıl koridoru yalnızca besinin dünya piyasalarına çıkarılması bakımından değil global barışın temin edilmesi bakımından kıymetli ve hayati bir damardır” diye konuştu.  

Kurtulmuş, “Gıdanın yalnızca varlıklı ülkeleri istifade etmesi değil,  aynı vakitte Afrika’nın fakir ülkeleri başta olmak üzere, dünyanın fakir bölgelerinin istifade etmesi, esasen kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya kalan yoksul ülkeler için kıymetlidir. Tahıl koridoru barışa açılan bir koridor olsun ve Ukrayna Rusya ortasındaki sorun bütünüyle hallolduğu bir periyoda girilsin” dedi.  

BAŞÖRTÜSÜ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ BÜTÜN SİYASİ PARTİLERİN ORTAK BAŞARISI OLUR 

Başörtüsü anayasa değişikliğiyle ilgili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Böyle bir niyetle Türkiye’nin ikinci partisi gündeme giriş yaptı. O vakit bu bahsin Türkiye’nin gündeminden kaldırılacağı, bir daha kim hükümette olursa olsun bu mevzunun istismar edilmeyeceği bir düzenlemenin yapılması siyasetin sorun çözme kabiliyeti bakımından değerli bir ödeviydi. AK Parti olarak yeni bir anayasa değişikliğiyle, başörtüsü sorununun büsbütün çözülmesi, başörtülü ya da başı açık Türkiye’deki bütün bayanların istedikleri bütün kıyafetlerle, toplumsal hayatın bütün katmanlarında yer almasını sağlayacak bir düzenlemeye muhtaçlık vardı. Bununla ilgili çalışmaları tamamladık. Türkiye’de ailenin güçlendirilmesiyle ilgili anayasaya açıklayıcı bir unsur ek edilerek, Türkiye’de anayasal değişiklikle hak ve özgürlük alanlarının genişletilmesi için bir adım siyasi partilerle paylaştık. Ümit ediyorum ki bütün siyasi partiler bu sıkıntıyı bir siyasi tartışma olarak değil, milletimizin tamamını ilgilendiren bir hak ve özgürlük genişletilmesi olarak görürler. Bu anayasa değişiklik teklifimize olumlu yanıt vererek, hatta referanduma gitme gereği olmadan, direkt doğruya parlamentoda kâfi oyu alarak bu sıkıntının çözülmesine katkı sunarlar. Bu muvaffakiyet, şayet bu türlü bir sonuç ortaya çıkarsa şu andaki 27’nci periyot parlamentonun ortak başarısı olur. Bütün siyasi partilerin ortak başarısı olur. Parlamentoda kümesi olan siyasi partilere, bu mevzuyu bir defa daha hak ve özgürlüklerin genişletilmesi çerçevesinde bakmalarını tavsiye eder takviyelerini beklediğimizi tabir ederi”ö diye konuştu.  

Göç ve göçmen sıkıntısı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Kurtulmuş, “Yabancı göçmen probleminden olağanüstü etkilenmiş bir ülke olarak, bu göç, göçmen ve yabancı düşman sıkıntısının önümüzdeki devirde bilhassa Avrupa siyasetinin en kıymetli problemlerinden birisi olduğunu bildiğimizi söz etmek isterim” sözlerini kullandı.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir