Güney Kore liderinden Beyaz Saray’da sürpriz ‘konser’: Biden’a şarkı söyledi

ABD Başkanı Joe Biden, Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol ile Beyaz Saray’da görüştü. Güney Kore Devlet Başkanı Yoon ve eşi Kim Keon Hee’yi, Biden ve First Lady Jill Biden resmi merasimle karşıladı. ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore kaynaklı nükleer tehdide karşı kıymetli bir mutabakat imzaladı.

ABD, 40 YIL SONRA BİRİNCİ SEFER NÜKLEER DENİZALTI GÖNDERİYOR

Anlaşma, Yoon Suk-yeol’un ABD gezisi sırasında kamuoyuna açıklandı. Muahede kapsamında Washington idaresi, 40 yıl sonra birinci kere Güney Kore’ye nükleer denizaltı gönderecek. ABD ayrıyeten Güney Kore’yi, oluşturulacak Nükleer İstişare Kümesi ile nükleer planlama operasyonlarına da dahil edecek. Güney Kore ise karşılığında nükleer silah geliştirmeye çalışmayacak.

ABD Başkanı Joe Biden ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol arasında başşehir Washington’da imzalanan deklarasyonda, “İki ulusumuz ortasındaki ittifak, ortak fedakarlık üzerine kurulmuş, kalıcı güvenlik işbirliğiyle güçlendirilmiş ve her iki ülkenin de değerli, stratejik sonuçlara barışçıl bir halde ulaşmak için diplomatik kaynaklarını kullanmasını sağlayan yakın akrabalığımızdan beslenmiştir” sözleri yer aldı.

GÜNEY KORE BAŞKANINDAN SÜRPRİZ PERFORMANS

Öte yandan, ABD’nin başşehri Washington’a resmi ziyarette bulunan Yoon, Beyaz Saray’da onuruna verilen yemekte, kelam konusu şarkıyı seslendirdi. Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol’un, Beyaz Saray’daki yemekte Don McClean’ın klasikleşen müziği ‘Amerikan Pastası’nı yorumlaması, ayakta alkışlandı.

AA’nın aktardığına nazaran, 1971 yılında çıkış yapan müziğin birinci mısrasını beklenmedik bir performansla seslendiren Yoon, ‘Amerikan Pastası’nın, okuldayken en sevdiği müziklerden biri olduğunu tabir etti. Güney Kore önderinin performansı, müziğin Yoon’un favorisi olduğunu bilen Biden’ın kendisini teşvik etmesinin akabinde geldi. Yoon, piyanonun eşlik ettiği şarkıyı yaklaşık 1 dakika mırıldandı. Salondaki kalabalık, Yoon’un sürpriz performansını ayakta alkışladı.

Mevkidaşının performansıyla ilgili şaşkınlığını gizlemeyen Biden, Yoon’a, “Şarkı söyleyebildiğin konusunda fikrim yoktu” dedi. Yemeğin sonunda ise Biden, konuk devlet liderine yemeğe gelemeyen sanatçı tarafından gönderilen, McLean imzalı akustik gitar armağan etti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir