FETÖ’nün Atatürk Havalimanı’nı işgal davası kararı bozuldu

Yargıtay, FETÖ’nün Atatürk Havalimanı’nı işgal teşebbüsü davası kararını kısmen bozdu. Yargıtay 3. Ceza Dairesinin 99 sayfalık ilamında, FETÖ’nün faaliyetleri, darbe teşebbüsü gecesi yaşananlar ve sanıkların olay tarihindeki misyonlarına yer verildi.
İlamda, yöntem istikametinden süreçlerin kanuna uygun olarak yapıldığı, karara temel alınan tüm kanıtların hukuka uygun olarak elde edildiğinin belirlendiği, basamaklarda ileri sürülen tez ve savunmaların temyiz kontrolünü sağlayacak biçimde eksiksiz sergilendiği, vicdani kanının kesin, dengeli ve çelişmeyen datalara dayandırıldığı, aksiyonların hakikat olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen hata tipine uyduğu gerekçesiyle mahpus cezalarının bir kısmının onandığı belirtildi.
İlamda, kimi sanıkların birlikte hareket ederek örgütsel faaliyet kapsamında aksiyonlarını gerçekleştirdiklerinin evrak kapsamında bulunan olay yeri manzaraları, taraf beyanları ve isimli raporlarla sabit olduğunun gözetildiğine de dikkati çekildi.

9 BERAAT ONANDI

İlama nazaran, 9 sanık hakkında, lokal mahkemece hata işlediklerinin sabit olmaması gerekçesiyle verilen beraat kararları ile 88 sanığa kimi hatalardan verilen kararlar onandı.
Sanıklardan 32’sine “anayasal nizamı ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım” kabahatinden ceza verildiği hatırlatılan ilamda, bu sanıkların direkt fail olarak, “anayasal nizamı ortadan kaldırmaya teşebbüs” hatasından cezalandırılması gerektiği belirtilerek, haklarında verilen cezalar bozuldu.
İlamda, kabahat vasfında düşülen yanılgı sonucunda “anayasal tertibi ortadan kaldırmaya teşebbüs” kabahatinden haklarında karar kurulan 19 sanığın da “anayasal nizamı ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım” hatasından cezalandırılması gerektiği aktarıldı.
Yargıtay kararında, “anayasal tertibi ortadan kaldırmaya teşebbüs” hatasından ceza alan 9 sanığa, ayrıyeten “nitelikli konut dokunulmazlığını ihlal” ve “cebir, tehdit yahut hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” cürümlerinden ceza verildiği anlatılarak, sanıklara bu hatalardan ceza verilememesi gerektiği tabir edildi.
İlamda, 3 sanığa, “cebir, tehdit yahut hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” kabahatinden verilen cezalar, 1 sanığa da bu hatadan verilen beraat kararlarının bozulmasına hükmetti.

YENİDEN YARGILANMALARINA 

Darbe teşebbüsü gecesinde Uzman Ayabak’ın şehit edildiği, 3 müştekinin ise yaralandığı olayın hatırlatıldığı ilamda, bu kapsamda birtakım sanıkların, 3 müştekinin yaralanmasına ait “kasten öldürmeye teşebbüs”, Ayabak’ın şehit edilmesi istikametinden ise “kasten öldürme” kabahatinden “nitelikli” haliyle cezalandırılması gerektiği vurgulandı.
İlamda, 37 sanık hakkında, bir kısım müştekiler istikametinden “cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” cürmünden, genel geçer kabullere dayanılarak, hangi müştekilere karşı gerçekleştiği belirtilmeksizin ve yetersiz münasebetlerle karar kurulduğu gerekçesiyle bozma kararı verildiği değerlendirildi.
Kararın oy birliğiyle verildiği belirtilen ilam, dava evrakıyla birlikte mahallî mahkemeye gönderildi.
İlamın gönderildiği İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi, 20 sanığın tutukluluk halinin devamına ve sanıkların tekrar yargılanmasına karar verdi.

KARAR 2019’DA AÇIKLANMIŞTI 

İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davada, 17 Temmuz 2019 günü, Marmara Cezaevi’nin karşısındaki salonda karar açıklanmıştı.

Davada, eski Hava Harp Okulu Dayanak Küme Kumandanı Albay Yusuf Özdemir, eski Kurmay Albay Mustafa Kol, eski Kurmay Albay Barbaros Akça, eski Tank Tabur Kumandanı Kurmay Yarbay Serbülent Eken, eski Kurmay Albay Ömer Korkut, eski Binbaşı Yusuf Yenihayat, eski Binbaşı İsa Öztürk, eski Piyade Üsteğmen Mehmet Duman, eski Başçavuş Aslan Özkan ve eski kontratlı er Muhammed Ömer Saldanlı, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü tertibi ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırılmıştı.
Mahkeme, eski Başçavuş Aslan Özkan’ı çok sayıda müştekiye karşı “kasten öldürmeye azmettirmeye teşebbüs” ve “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” cürümlerinden 78 yıl 6 ay mahpusa mahkum etmişti.
Aynı kabahatten 43 sanığı ağırlaştırılmış müebbet mahpusa çarptıran mahkeme, bu sanıkların hatanın işlenmesinden sonraki tavır ve davranışlarını lehlerine takdiri indirim nedeni kabul ederek, sanıkların bu cezalarını müebbet mahpusa indirmişti.

Mahkeme heyeti, 85 sanığı “anayasayı ihlale teşebbüs etmeye yardım” hatasından 12,5 yıl mahpus cezasına çarptırmıştı.

Heyet, 17 yaşındaki Uzman Ayabak’ın şehit edilmesine ait “öldürmeye azmettirme” kabahatinden eski Başçavuş Aslan Özkan’a ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası vermişti.
Mahkeme, Özkan’ı çok sayıda müştekiye karşı “kasten öldürmeye azmettirmeye teşebbüs” ve “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” cürümlerinden 78 yıl 6 ay mahpusla cezalandırılmasına hükmetmişti.

Heyet, Ayabak’ın şehit edilmesine ait “kasten öldürme” kabahatinden eski kontratlı erler Muhammed Ömer Saldanlı’nın ağırlaştırılmış müebbet, Yasin Keçeli ve Metin Uçar’ın ise bu kabahatten müebbet mahpusla cezalandırılmasına karar vermişti.

Sanık eski Kurmay Albay Mustafa Kol, “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma”, “konut dokunulmazlığını ihlal etme”, “hava araçlarını kaçırma yahut alıkoyma” ve “kasten yaralama” cürümlerinden toplamda 33 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Eski Binbaşı Yusuf Yenihayat’a, “kasten öldürmeye teşebbüs etme”, “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma”, “konut dokunulmazlığını ihlal etme” ve “hava araçlarını kaçırma yahut alıkoyma” hatasından 40 yıl mahpus cezası verilmişti.

Eski kontratlı er Muhammed Ömer Saldanlı’yı, çok sayıda müştekiye karşı “kasten öldürmeye teşebbüs etme” ve “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” kabahatlerinden toplam 78 yıl mahpusa çarptıran mahkeme, bu hatalardan eski kontratlı erler Yasin Keçeli ve Metin Uçar’a başka farklı 65 yıl 5 ay mahpus cezası vermişti.

Eski Kurmay Albay Barbaros Akça’yı “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” hatasından 22 yıl 6 aya mahkum eden mahkeme, eski Tank Tabur Kumandanı Kurmay Yarbay Serbülent Eken ve eski Kurmay Albay Ömer Korkut’a da “hava araçlarının kaçırılması yahut alıkonulması” kabahatinden 9’ar yıl mahpus cezası vermişti.
Mahkeme heyeti ayrıyeten, birtakım sanıklara, “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma”, “yaralama” ve “konut dokunulmazlığını ihlal etme” kabahatlerinden değişen oranlarda mahpus cezası verilmesini kararlaştırmıştı. AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir