EYT’de bir detay daha ortaya çıktı! EYT’de ilk maaş Nisan’da! Peki yetişmezse ne olacak?

EYT’de bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Toplumsal Sigorta Süreçleri Yönetmeliği’ne nazaran, emekli aylığının 90 gün içinde ödenememesi durumunda SGK tarafından aylık bağlamaya hak kazandığı tespit edilen bireylere, yazılı talepte bulunmaları halinde ilerideki emekli aylığı alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebiliyor. EYT düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin akabinde müracaatlar devam ederken, EYT’liler birinci maaşlarını Nisan ayında alacak. Lakin gecikme olması durumunda ne olacağı merak ediliyor… EYT’de bir ayrıntı daha ortaya çıktı! EYT’de birinci maaş Nisan’da! Pekala yetişmezse ne olacak?

EYT AVANS

Avans ölçüsü her üç ay için, net taban fiyatın üç katını (25 bin 523 TL) geçmemek üzere SGK tarafından belirlenebiliyor. Avansın emekli aylığından fazla olan kısmı, her ay 4’te 1 oranında kesilerek mahsup ediliyor.

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, maaş ödemelerinin yoğunluk nedeni ile gecikme ihtimali kelam konusu olursa EYT’lilerin Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) avans ödemesi alabileceklerini belirtti.

Radyo Sputnik’te Aysel Alp’i programına katılan Karakaş, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanlarının sayıca az olduğunu belirterek, bu noktada oluşabilecek bir yığılma durumunda nasıl bir yol izleneceğini aktardı.

Karakaş, “Diyelim ki çok aşırı bir yığılma oldu. Gecikme oldu. Nisan, Mayıs, Haziran’da ödenmedi. Bu noktada asla bir hak kaybı olmayacak. Nisan ayından itibaren gecikmiş aylar dahil bütün ayların maaşlarını topluca alacaklar. Şayet ki gecikmeler 3 ayı bulursa ve geçerse bunlar SGK’ya gidip avans da alabilirler. Avans uygulaması var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir