Elektriğin en pahalı ve en ucuz olduğu gün- saatleri biliyor musunuz?En UCUZ elektrik ‘hangi gün ve saatlerde’ kullanılabilir…

Elektrik ünite fiyatı, Güç Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) tarafından belirlenir.
Elektriğin en kıymetli olduğu gün çarşamba en ucuz olduğu gün pazar!
2022 yılında sanayi ile orta ve büyük işletmede kullanılan elektriğin en değerli olduğu gün çarşamba, en ucuz olduğu gün ise pazar oldu. Birçok firmada çalışma saati dışında kalan gece 01.00-07.00 ortası ile öğle 12.00-13.00 ortası elektriğin en uygun olduğu saatler olarak öne çıktı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) aldığı son kararlarla birlikte artık orta ve büyük ölçekteki iş yerleri, elektrik faturalarını hür piyasa takas fiyatı üzerinden ödemeye başladı. Bilhassa sanayicilerin elektrik kullanırken şimdi elektriğin fiyatını bilmediği ve ay sonunda ünite fiyatı öğrenmesine neden olarak belirsizliğe yol açarken yanlışsız yönetilen bir sistemle bu durum tüketicilerin avantajına dönüşebiliyor. Bilhassa elektrik tedarik mutabakatlarını saatlik fiyatları baz alarak yapan tüketiciler, elektrik tüketimlerini fiyatların düşük olduğu saatlere kaydırarak kıymetli manada tasarruf edebiliyor. Bunun için ise elektrik piyasa takas fiyatlarının takip edilmesi ehemmiyet arz ediyor.

En Kıymetli Çarşamba – En Ucuz Pazar
2022 yılında orta ve büyük işletmelerde kullanılan elektriğin en değerli olduğu gün çarşamba, en ucuz olduğu gün ise pazar oldu. Sanayi kuruluşları da dahil orta ve büyük ölçekli işletmelerde kullanılan elektriğin fiyatı arz ve talebe nazaran belirleniyor. Arz ve talebin eşleşmesiyle oluşan referans elektrik gücü fiyatına ise piyasa takas fiyatı (PTF) deniyor. Fazla elektrik üretilmesiyle birlikte elektrik israfının önüne geçmek ya da yetersiz elektrik üretilmesiyle elektrik kesintisiyle karşılaşıp mağduriyet yaşamamak ismine piyasa takas fiyatı takip ediliyor. Böylelikle güç üretim ve tüketim ölçüsü daima istikrarda tutuluyor.

En ucuz elektrik..
2022 yılı piyasa takas fiyatlarına nazaran sanayi ile orta ve büyük işletmede birçok firmanın müsaade günü olarak belirlediği pazar günü, elektrik ünite fiyatının kilovatsaat başına 2,314 TL olduğu görüldü. Pazar günü elektrik başka günlere oranla az kullanıldığı için pazar günü endüstride elektriğin en düşük fiyattan kullanıldığı gün olarak kayıtlara geçti. Elektriğin en yüksek fiyattan kullanıldığı gün çarşamba günü ise elektrik ünite fiyatının 2,582 TL olduğu görüldü. Elektriğin en değerli olduğu başka günler ise çarşambanın dışında salı (2,577 TL/kWh) ve pazartesi (2,573 TL/kWh) olarak kayıtlara geçti. Pazarın akabinde elektriğin en ucuz olduğu gün ise varsayım edilenin tersine cumartesi günü değil, perşembe (2,373 TL) oldu. Hafta sonu günlerinden biri olan cumartesi ise 2,529 TL/kWh ile sıralamada perşembeden sonra geldi. Cuma günü elektrik ünite fiyatı ise 2,552 TL oldu.

Elektriğin En Ucuz Olduğu Saatler!
Türkiye’de piyasa takas fiyatı “merit order” ismi verilen metot ile belirleniyor. Merit order modeline nazaran, saatlik tüketim talepleri piyasa iştirakçilerinden toplanarak her bir günün her saati için muhtaçlık duyulacak olan elektrik gücü ölçüsü bir gün öncesinden iddia ediliyor. Bu formda tüketim arttıkça piyasa işleticisi tarafından santraller sırayla devreye alınıyor, tüketim düştükçe ise santraller devreden çıkartılıyor. encazip.com’un yaptığı araştırmaya nazaran, elektrik kullanımının en kıymetli olduğu saat aralığı 17.00-21.00 ortası olurken en ucuz olduğu saat aralığı ise gece 01.00-07.00 ortası olduğu görüldü. Öğle 12.00-13.00 ortası da elektriğin uygun olduğu saatler olarak öne çıktı.

Tüketim Saatlerini Değiştirmek Faturayı Yüzde 10 Düşürür
Elektrik piyasa fiyatları çok daha fazla tüketici ilgilendirir hale geldi zira orta ve büyük ölçekteki işletmeler, ulusal tarife sisteminden çıkartılarak maliyet bazlı tarife sistemine geçirildi. Bu tüketicilerin elektrik fiyatları ortalama fiyat ya da saatlik fiyat endeksli kontratlarla yapılır hale geldi. Bu nedenle orta ve büyük ölçekteki işletmelerin artık elektrik tüketim süreçlerini çok daha uygun yönetmeleri değerli. Bilgileri incelediğimizde orta ve büyük ölçekli işletmelerde kullanılan elektriğin en değerli olduğu günün çarşamba, en ucuz olduğu gün ise pazar olduğunu gördük. Bu durum elektriğin en çok kullanıldığı günler ve saatlerle ilgili. Elektrik kullanımının ağır olduğu gün ve saatlerde elektrik ünite fiyatı daha yüksek oluyor. Pazar günleri birçok firmada müsaade günü olduğu için elektrik daha az kullanılıyor ve hasebiyle elektrik ünite fiyatı daha uygun. Çarşamba günü ile pazar günü elektrik fiyatlarında yüzde 10 civarında bir fark ortaya çıkıyor.”

Kaynak:enerji ekonomisi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir