CHP’li Öztrak’tan asgari ücret tepkisi

CHP’li Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 2022’nin çok berbat bir yıl olduğunu belirtti.

Bu yıl tek kişilik idare sisteminin, en berbat yüzüyle karşılaştıklarını savunan Öztrak, devletteki idare krizinin derinleştiğini, haksızlık ve hukuksuzlukların tepe yaptığını ileri sürdü.

Bu yıl yaşananların tarihin en derin buhranlarından biri olarak anılacağını argüman eden Öztrak, “Erdoğan, ‘Faiz sebep, enflasyon netice’ dedi, koskoca ülkeyi bir safsatayla yönetim etmeye kalktı. Ulusal paramızı ezdi geçti. Erdoğan, düşmana tek kurşun attırmadan 85 milyonun satın alma gücünü ülkemizin geleceğini, hayallerini, umutlarını yok etti.” tabirini kullandı.

Öztrak, şöyle devam etti:

*İşte en yeni örnek, kuzey komşularımız savaşta. Rusya, Ukrayna’yı işgal etti. Tüm dünya, Rusya’ya ambargo üstüne ambargo koydu.

*Yıl biterken, ambargolarla ezilen Rusya’da enflasyon yüzde 12. İşgal edilen Ukrayna’da enflasyon yüzde 26,5. Bizde enflasyon, o da TÜİK’in saray makyajlı sayılarıyla yüzde 84,5. Erdoğan, ülkemize savaşın veremeyeceği ziyanı verdi.

*Türk lirası 2022’de Gürcistan’ın larisi karşısında yüzde 44, Afganistan’ın Afganisi karşısında yüzde 42, Papua Yeni Gine’nin kinası karşısında yüzde 32, Mozambik’in metikali karşısında yüzde 32, Bulgar levası karşısında yüzde 30 paha kaybetti.

*Milli paramızın eriyen satın alma gücü nedeniyle bugün tüm hudut vilayetlerimiz, neredeyse yağmalanıyor. Lakin unutulmasın, ‘Kurt kışı geçirse de yediği ayazı unutmaz.’ Bu asil millet kendisini öz yurdunda garip, öz vatanında parya yapanları elbette unutmaz. Sandık önüne geldiğinde hesap sormasını pek hoş bilir.

“Evin camdan ise komşunu taşlamayacaksın.” diyen Faik Öztrak, Suriye’de yaşananlara değindi. “Sağı solu taşlayan Erdoğan’ın elinde, hudutlarımızda kapı pencere kalmadı. Türkiye yolgeçen hanı oldu.” tabirini kullanan Öztrak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2012’de açık bir mektup yazarak Erdoğan’ı uyardığını hatırlattı.

Kılıçdaroğlu’nun Suriye’de yaşan olayların, iktisattan, toplumsal istikrara kadar Türkiye’ye olumsuz tesirlerine dikkati çektiğini belirten Öztrak, “İç savaşın genişleyerek bir bölünmeye hatta memleketler arası bir ihtilafa dönüşme riskini anlattı. Suriye için tahlil tekliflerimizi ortaya koydu. Saray tüm bu tekliflere kulaklarını tıkadı. Üstüne hakaret etti. ‘Emevi Camisi’nde namaz kılacağız’ dedi. 5 milyon Suriyeli ülkemize girdi. Afganlı, Pakistanlı, Bangladeşli, Faslı, Cezayirli kentlerimizde gettolaştı. Dün, bütün ülkelerle aracısız görüşebilirken, tüm ülkelerin dostluğunu aradığı bir ülkeyken, bugün Mısır’la konuşabilmek için Katar’a, Suriye ile konuşabilmek için Rusya’ya ricacı hale geldik. Ülke olarak büyük bir prestij kaybına uğradık.” değerlendirmesini yaptı.

İMAMOĞLU AÇIKLAMASI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki yargı süreçlerine değinen Öztrak, “İstanbul Büyükşehir Belediyesine çökebilmek için arkası gerisine aklın havsalanın almayacağı kumpaslara girişiyorlar.” dedi.

Öztrak, şöyle devam etti:

*YSK eliyle İstanbullunun iradesini gasp etmek istediler. İstanbullu bu ulusal irade gaspına karşılığını en ağır halde sandıkta verdi fakat hala akıllanmadılar.

*Milletimizin gözünün içine baka baka, sarayın vesayeti altındaki savcıları, yargıçları kullanarak kumpas üstüne kumpas tezgahlıyorlar. Evvel seyyar yargıçları eliyle, ipe sapa gelmez bir hakaret suçlamasıyla, İstanbul Büyükşehir Belediye Liderine ceza verdiler. Sarayın Fouche’si, entrika fotoromanlarının başrol oyuncusu atama İçişleri Bakanı’nın ağzının suyu aktı. ‘Hemen misyondan alırım’ dedi.

*Ama baktı İstanbul Büyükşehir Belediye Liderini misyondan almak, İstanbul’u CHP’nin elinden almak, İstanbullunun iradesine çökmek, ulusal iradeyi gasp etmek o kadar ucuz değil, çakma Fouche yeni bir hukuk cellatlığına soyundu. AK Parti’li müfettişini İBB’nin üstüne saldı.

Biz bu entrikacı atama bakanın saçma sapan savlarını, hiçbir biçimde ciddiye almıyoruz. Bu son kumpasla sarayın, yetkilerini partizan emelleri için nasıl kullandığı, güvenlik bürokrasisini de bu hukuk dışı gayretlerine alet ettiği, İstanbul’a nasıl çökmek istediği ayan beyan ortaya çıktı. Biz bu kumpasa hukuksal ve siyasi yanıtlarımızı kararlılıkla vermeye devam edeceğiz. Bu kumpasçılara şunu hatırlatalım, İstanbul, İstanbullunun iradesi, millet iradesi büyük lokmadır, midenize oturur.”

EYT

EYT düzenlemesine değinen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT’lilerin haklarını “seçimi kaybedeceğini de bilse vermeyeceğini” söylediğini aktaran Öztrak, “Aslı astarı olmayan laflar etti. Lakin EYT’lilerin örgütlü gayreti yılmadan sürdü. Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu mevzuyu ısrarla takip etti. Hak arama gayretlerine dayanak verdi. Ülkenin gündeminde tuttu. Seçimi kaybedeceğini anlayan, milletin haline tahlil üretemeyen saray, sonunda havlu attı.” dedi.

EYT’nin, hem EYT’lilerin örgütlü gücü, hem de Kılıçdaroğlu’nun ısrarıyla tahlile kavuştuğunu savunan Öztrak, “Artık şu bir vakıadır. CHP, daha hükümete gelmeden, devlete nefes olmaya, haksızlığı, hukuksuzluğu gidermeye başlamıştır. Toplumu bir nebze rahatlatan bu icraatları, daha hükümet olmadan yaptık. Bir de hükümet olduğumuzda yapacaklarımızı bir düşünün.” diye konuştu.

Ekonomideki gelişmeleri de kıymetlendiren Öztrak, Türkiye’nin 4,5 saatlik uçuş aralığında 58 ülkeye, 1,5 milyarlık nüfusa, 22 trilyon dolarlık bir pazara erişim imkanı bulunduğunu söyledi.

İktidara gelmeleri durumunda kısa müddette makro-ekonomik istikrarı sağlayacaklarını söz eden Öztrak, şunları kaydetti:

*Genç ve dinamik iş gücümüzle, global arenada rekabet eden iş insanlarımızla, eşsiz coğrafik pozisyonumuzla, ülkemizi hak ettiği zenginliğe kavuşturacağız.

*Küresel tedarik zincirlerinin tekrar dizildiği şu günlerde oluşturacağımız güçlü demokratik kurum ve kurallarla, Afro-Avrasya’nın en değerli arz ve tedarik merkezi olacağız. Biz hazırlığımızı yaptık.

*Kurumları ve kuralları güçlü Türkiye’yi, zenginleşen, rekabetçi Türkiye’yi, zenginliği adil paylaşan Türkiye’yi, pak ve yeşil Türkiye’yi, daima birlikte inşa edeceğiz. Türkiye’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı ‘Kral değil, kural.’ diyen bir Cumhurbaşkanı olacak. Türkiye’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı altılı masanın belirleyeceği aday olacak.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, açıklamalarının akabinde soruları yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TİP Milletvekili Ahmet Şık ile görüşmesi hatırlatılarak TİP’in Millet İttifakı’na katılacağı savları sorulan Öztrak, “Genel Başkan’ımızın Ahmet Şık ile görüştüğü hakikat fakat içerik konusunda söylenenler argümandan ibaret. Biz argümanlar üzerine konuşmayız.” karşılığını verdi.

CHP’nin emeklilere artırım konusundaki talepleri de sorulan Faik Öztrak, şöyle konuştu:

*Memurlarla emekliler geçen yıl ve bu yıl bir enflasyon tsunamisinin altında kaldı. TÜİK’in makyajlı sayılarına nazaran yapılan artışlarla emeklilerimiz, memurlarımız hayat pahalılığı altında ezildi.

*İTO’nun ücretliler geçim endeksi yüzde 100’ün üzerinde artarken, sarayın makyajlı enflasyonu yüzde 80’in biraz üzerinde. Bunu yapanlar kul hakkına girdiler. Hükümet TÜİK eliyle memurun ve emeklinin cebinden çalmaya devam ediyor.

*Vaziyet ortada, açlık hududu 8 bin lirayı geçti. Taban fiyat 8 bin 500 lira oldu. Emekli ve memurlarımızın bu kayıplarını telafi edecek, büyümeden onlara hisse verecek maaş artışının kesinlikle yapılması gerekir.

Öztrak, altılı masanın tek aday mı yoksa çoklu adayla mı seçime gideceği tarafındaki soruyu yanıtlarken de şunları kaydetti:

*Aynı masanın etrafında oturan tüm başkanlar, ortak gayelerinin bu masadan tek adayın çıkması olduğunu tekraren açıkladılar.

*Kamuoyuna bunu daima tekrarladılar. Tekrar Sayın Davutoğlu da son yaptığı açıklamada, ‘A planımız da b planımız da tek aday’ dedi. Sayın Genel Başkan’ımız da 13’üncü cumhurbaşkanının 6’lı masanın adayı olacağını tekraren tabir etti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir