Başkan Altay Keçili Kanalı Islah Çalışması’nın temelini attı

KONYA (İGFA) – Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından Lale Caddesi, Ankara Yolu, Aslım Caddesi ortasında Keçili Kanalı Islah Projesi’nin temeli atıldı.

Temel atma programında konuşan KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir, Keçili Kanalı Islah Çalışmasının büyük kıymet taşıdığını vurgulayarak; proje ile Terziler Sitesi’nden başlayarak Aslım Caddesi’ne kadar uzanan bölgede taşkın riskini azaltacak, su birikintilerini önleyecek ve çevresel koku problemlerini ortadan kaldıracak çalışmaları gerçekleştireceklerini söz etti.

“SANAYİLERİMİZİN KALBİNDE HOŞ BİR AKS OLACAK”

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca çalışmanın iyi olması temennisinde bulunarak, “Hakikaten burası çok değerli bir projeydi. Bu ıslah çalışması bittiği vakit tertemiz etraf düzenlemesiyle, yan yollarıyla birlikte tüm endüstrilerimizin kalbinde hoş bir aks olacak inşallah. Büyükşehir Belediye Liderimiz başkanlığında tüm takımına, KOSKİ Genel Müdürümüze ve takımına teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

“KEÇİLİ KANALI ÇOK FARKLI BİR GÖRÜNÜME KAVUŞACAK”

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Tüm AK Partili belediyeler olarak kentimizin gereksinimi olan her alanda çalışma yapıyoruz. Hem kentimizin imarı, tertipli gelişmesi hem de hemşehrilerimizin günlük hayatta rahat bir halde yaşantılarını devam ettirebilmeleri için uğraş ediyoruz. Büyükşehir Belediye Liderimiz olmak üzere tüm takımına teşekkür ediyorum. Burada yapılacak çalışma sonucunda inşallah Keçili Kanalı’nın etrafı çok daha farklı bir görünüme kavuşacak” tabirlerini kullandı.

“BİZ KENTİMİZİN DEĞERİNİ BİLİYORUZ”

AK Parti Konya Vilayet Lideri Hasan Angı, “Başta Büyükşehir Belediye Liderimizden, KOSKİ Genel Müdürümüzden ve bu kente hizmet eden kim varsa hepsinden Allah razı olsun. Bugün burada aslında birbirini tamamlayacak başka alanlarda da bir işi başlatıyoruz. Yalnızca ıslah etmiyoruz, daha sonra burada oluşacak bant büyük bir ulaşım aksını da rahatlatacak. Kurumlar arasındaki iş birliği belediyelerimiz arasındaki güç birliği bu kentin insanına daima hizmet olarak dönüyor. Bugün Türkiye’de baktığımız vakit belediyeciliğin bir marka olduğu kent Konya Modeli bir belediyecilik. Bu kente hizmet etmenin de ne kadar kıymetli olduğunun farkındayız. Islah çalışmamızın kentimize iyi olmasını diliyorum” diye konuştu.

“KOSKİ TÜRKİYE’DE MARKA HALİNE GELDİ”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise, KOSKİ’nin yaptığı çalışmalarla artık tüm Türkiye’de bir marka haline geldiğine dikkati çekti. Bilhassa zelzelelerde ortaya koyduğu performansın tüm Türkiye’de takdir edildiğini vurgulayan Lider Altay, KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir’i ve tüm çalışanları tebrik etti.

BAŞKAN ALTAY DİRENÇLİ KENTLER VURGUSU YAPTI

Depremlerin kentleri dirençli hale getirilmesi gerektiğini bir sefer daha ortaya koyduğunu tabir eden Lider Altay, “Bunun iki ana nedeni var. Birincisi, fay çizgileri üzerinde olan ülkemizde kentsel dönüşüm ve kentlerimizi sarsıntıya hazırlamamız gerekiyor. İkincisi de iklim değişikliği kapsamında bilhassa yağmur suyu drenajlarının süratlice kentte yapılması gerekiyor. Zira yağış rejimleriyle ilgili önemli problemler yaşıyoruz. KOSKİ’miz bu manada kentimizde 2029 yılına kadar önemli bir planlama gerçekleştirdi” dedi.

“ŞEHRİMİZİN SORUN OLUŞACAK BÖLGELERİNE MÜDAHALELER YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Başkan Altay, Keçili Kanalı Islah Çalışması ile birlikte manzara kirliliği ve berbat kokunun önüne geçileceğini belirterek, şöyle devam etti:

“1,5 milyarın üzerinde bir kaynakla kentimizin sorun oluşacak bölgelerine müdahaleler yapmaya devam edeceğiz. Bugün de Keçili Kanalı’nın temelini atıyoruz. Birinci etabı Terziler Sitesi, eski Selçuklu Belediyesi’nin bulunduğu alanda; ikinci etap da Ankara Yolu’yla Aslım Caddesi ortasında bulunan 3.115 metre uzunluğunda, yaklaşık 240 milyon liraya mal olacak Keçili Kanalı ıslahımız bu bölgedeki yağmur suyunun drene edilmesi için bize kıymetli bir avantaj sağlayacak. Ayrıyeten burada önemli bir imaj kirliliği, suyun birikmesinden ötürü makûs kokudan büyük bir şikayet vardı. Onu da gidermiş olacağız. Ayrıyeten BÜSAN idaresiyle yaptığımız görüşmelerde Milenyum ve Çelik caddelerinin yağmur suyunun Keçili Kanalı’na bağlanmasıyla ilgili KOSKİ ve idare birlikte bir çalışma yürütüyorlar. Bu bölge BÜSAN’la başlayan; sonrasında Aslım Caddesi civarında Yeni Sanayi alanlarının oluştuğu Eski Sanayi ve Karatay Sanayi’yi taşıyacağımız alan. O yüzden bölgenin ulaşımı açısından da yapmış olduğumuz bu ıslah çalışması, bize geliş-gidiş iki şeritten oluşan, üzerinde yapacağımız 11 menfezli hem raylı sistemin hem de araçların sanayi içine dağılımını sağlayacak yeni bir ana arter çıkarıyor. İnşallah Aslım Caddesi’nin devamında planlanan yeni etraf yoluna kadar bu caddeyi uzatmayı planlıyoruz. Böylelikle kentimiz sanayi bölgelerinin yeni bir ana arter daha kazanmış olacak.”

“KONYA MODELİ BELEDİYECİLİK” BİR ESER BIRAKMAKTIR

“Konya Modeli Belediyecilik bir eser bırakmaktır” diyen Lider Altay, “Burada da kıymetli bir işin temelini atıyoruz. Ancak KOSKİ bunları yaparken bir taraftan da kentimizin içme suyu sağlanması konusunda değerli işler yapıyor ve bu işi en ekonomik yapmak için büyük bir çaba içerisinde. Konya’mızda 2019 yılında minimum fiyatla 440 metreküp su alınabilirken; bugün 2024 yılında taban fiyatla 826 metreküp su alınabiliyor. Yani neredeyse yarı yarıya ucuz bir halde kentimize su temin etmeye çaba ediyoruz” sözlerine yer verdi.

“KONYA’MIZA İYİ OLSUN”

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Betül Altınsoy da “Konya’mıza güzel olsun. Daha kaç güzel hizmetleri Allah bize nasip etsin. Uğur Liderime, ilçe belediye başkanlarımın her birine, AK Parti’mize rekor oylarla sevinç yaşatan, zafer yaşatan başkanlarıma da teşekkür ediyorum. Biz küçüklüğümüzde İSKİ skandallarını duyduk. Lakin KOSKİ’yi zelzeleden sonra yardımseverliğiyle ve işin deneyimiyle, ahlakıyla, bilimiyle tanıdık. Sarsıntı bölgesindeki vatandaşlarımız için de belediyeciliğin ne olduğu, AK Parti belediyeciliğinin, Türkiye Yüzyılı belediyeciliğinin ne olduğu da gösterdikleri için hakikat örnek oldukları için çok teşekkür ediyorum” değerlendirmesini yaptı.

Konuşmaların akabinde Lale Caddesi-Ankara Yolu-Aslım Caddesi ortasında Keçili Kanalı Islah Projesi’nin temeli atıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir