AK Parti’li Kurtulmuş: Rusya-Ukrayna savaşı yeni krizleri de insanlığın gündemine taşıdığı aşikardır

AK Parti’nin iktidara gelişinin 20’nci yılı nedeniyle düzenlenen “21. Yüzyılda Siyaset ve Yeni Açılımlar Forumu” Şişli’deki bir otelde başladı. Yarında devam edecek olan forumun ana teması ‘İnsanlığın düzgünlüğü için öneriler’ olarak belirlendi.

Forum Ak Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un açılış konuşmasıyla başladı. Numan Kurtulmuş’un konuşması sırasında yaşanan teknik bir arıza nedeniyle kürsü mikrofonu ve art planda bulunan imaj panelleri kapandı. Arıza giderilene kadar konuşma 10 dakikalığına durduruldu. Numan Kurtulmuş bu müddet zarfında kürsüde bekledi. Arızanın çözülmesinin Kurtulmuş konuşmasına devam etti.

“ULUSLARARASI KURULUŞLAR İŞLEVLERİNİ YİTİRMİŞTİR”

Kurtulmuş “Yaşadığımız periyot, savaşların çatışmaların, eşitsizliklerin, terörün, global göçün ve adaletsizliklerin, tahminen de insanlık tarihi boyunca en ağır yaşandığı periyotlardan birisidir. Bugün yaşadığımız problemlerin neredeyse tamamı yalnızca bir ülkeye, bir coğrafyaya ilişkin değil globaldir ve dünyanın her tarafını ilgilendirmektedir. Son vakitlerde başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, başta Batı ülkeleri olmak üzere inanılmaz yüksek seviyede artan bir ırkçılık sorunu, çok milliyetçilik meselesiyle karşı karşıyayız. Köklerini yabancı düşmanlığı, zıtlığı ve bilhassa de İslam düşmanlığından alan bu yeni tıp sağ eğiliminlerin başta Avrupa olmak üzere ana akım siyasetleri etkilediği ve siyaset tabanını zehirlediği aşikardır. Pandeminin ortaya çıkardığı sıkıntılarla da karşı karşıyayız. Pandemiye karşı ne yazık ki ortak siyasetler izlenemediği, buradaki meseleleri çözebilecek adaletli global yaklaşımların da sergilenmediği yakın vakit hafızalarımızda canlı halde durmaktadır. Rusya – Ukrayna Savaşı’nın kriz ve kaos ortamını derinleştirdiği on yıllar boyunca konuştuğumuz, güç, besin ve su krizleri üzere yeni krizleri de insanlığın gündemine taşıdığı aşikardır. Bu ve benzeri meseleleri çözebilecek yeni bir kelama yeni bir bakış açısına hatta yeni kurumsal yapılara muhtaçlık vardır. Bu meselelerin hiçbirisi mevcut milletlerarası kurum ve kuruluşlarca çözülememektedir. Memleketler arası kuruluşlar işlevlerini yitirmişlerdir” dedi.

“GÖÇLE GAYRET KONUSUNDA FAAL BİR MEMLEKETLER ARASI KURULUŞ YOK”

Kurtulmuş “Çatışmaların karşılıklı istek, mutabakat ve hakkaniyet ölçeğinde çözülebileceği yeni birtakım bakış açılarına muhtaçlığımız var. Yalnızca son günlerde yaşadığımız Rusya-Ukrayna ortasındaki tahıl görüşmeleri müzakerelerinde geldiğimiz nokta, Türkiye’nin bu tavrının ne kadar değerli ve pahalı olduğunu gösteriyor. Dünyanın göçmen sorununa tahlil bulamamasının en temel nedeni göç sorununu yalnızca bir sonuç olarak ele almasıdır. En başta görülmesi gereken konu göçle uğraş konusunda aktif bir milletlerarası kuruluşun olmamasıdır. UNCHR’nin çok kıymetli katkılarının olduğunu biliyorum. UNCHR yani Milletlerarası Göç Yönetimi bir ofis üzeredir, elinde imkanı olmayan, göçmenlerin meselelerini çözemeyen, yalnızca projeler ve fikirler söyleyen temenni mahiyetindeki bir kuruluştur. Göç probleminin çözülmesi için ya bu kuruluşun adam akıllı tahlil üreten bir Birleşmiş Milletler kuruluşu haline döndürülmesi ya da yeni düzenekler kurarak, varlıklı ülkelerin de elini taşın altına koyarak göçmen sıkıntısını halledecek son bir tahlil şarttır” diye konuştu.

“DİJİTAL CİHAN YABANÎ KAPİTALİZMİN BİR ARACI HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLMEDEN KULLANILMALIDIR”

Elon Musk’ın twitterda onaylanmış hesaplardan aldığı fiyatı örnek veren Kurtulmuş “Günümüz dünyasında hepimizi yakından etkileyen yüksek teknolojilerin süratli gelişmesi ve dijitalleşmenin hayatın çabucak her alanını etkiliyor olmasıdır. Dijital zeka insan zekasının yerini almış, biyolojik zekanın yerini makinelerin zekası almaya başlamıştır. Dijital cihan yabanî kapitalizmin bir aracı haline dönüştürülmeden kullanılması başarılmalıdır. Bu kadar yüz milyonlarca insanın kullandığı bir şeyi, bu kadar dijital kozmosun metalaştırmış oldukları bir ögesi çabucak kapitalizmin bir aracı haline çevirmenin bu türlü şahika bir örneği olarak ortaya konuluyor” dedi. Kurulmuş, konuşmasının akabinde forumdaki bir panelde moderatörlük yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir